İNTERNETTE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ (SANAL KART)


7' den 70' e neredeyse hepimiz artık internet üzerinden alışveriş yapıyoruz. 
Son yayımlanan bilgilere göre internetten alışveriş yapan kişi sayısı 45 milyonu geçmiş durumda.
Özellikle kadınla ve genç nüfus internet üzerinden online olarak alış veriş yapıyor.
Yaşlı nüfusta da özellikle mobil telefon kullanım oranı artıkça internet alışveriş oranları da artmaya başladı.


Ancak internet üzerinden online alışveriş yapmamış büyük bir kesim de bulunuyor. İnsanların büyük bir çoğunluğu internet üzerinden yapacağı alışverişlerde karşı tarafın kendisine istediği ürünü gönderip gönderemeyeceği konusunda tereddüt yaşıyor. Özellikle orta yaş grubu bu konuda çekincelere sahip. Aslında bu yaş grubu tedirgin olmak da haksız değil. Zira internetten alışveriş dönemlerinin başladığı ilk zamanlarda çoğu kez haber bültenlerinde "İnternetten telefon aldı, kargodan salatalık geldi" gibi absürt haberle büyüyen bir neslin bu konuda tedirgin olmasını haklı görmek mümkün. Bu dönemde özellikle dolandırıcılar internet üzerinden siteler açıp insanları dolandırabiliyordu fakat alınan önlemler ve yapılan ikazlardan sonra artık bu tarz dolandırıcıların da sayısı azaldı. Ayrıca internet üzerinde yer alan büyük online mağazalar sayesinde bunların önüne geçildi. Artık internetten aldığınız bir malı beğenmediyseniz anında iade edebiliyorsunuz. 

Ancak internet alışverişlerinde hala büyük bir tereddüt söz konusu o da : "Ya Kredi Kartı Bilgilerim Çalınırsa!" İnternet üzerinden alışveriş yapan bir çok insanda da bu tedirginlik hala mevcut. Zira dolandırıcılar günümüzde artık kendini geliştirdi, telefon sipariş ettiğinizde karşınıza salatalık gelmeyebiliyor ancak alışveriş yaptığınız sitedeki bilgiler üçüncü kişilerin eline geçtiğinde sizin haberiniz olmadan kartınızdan alışveriş yapılabiliyor, bilgileriniz çalınarak başka şahıslara satılabiliyor. 
İşte tam burada sanal kartlar devreye giriyor. Günümüzde artık tüm bankaların sanal kartları mevcut. Bu sanal kartlar aracılığı ile internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapmanızda hiçbir sakınca yok. Zira alışveriş yapmadan önce kendinize bir sanal kart oluşturuyorsunuz, bu karta alışveriş yapmak istediğiniz limiti tanımlayıp alışverişinizi yapıyorsunuz ve limitiniz tekrardan sıfırlanmış oluyor. Sanal kart bilgileriniz üçüncü bir kişinin eline geçse bile limiti olmadığından ya da sanal kartınız iptal olduğundan hiçbir işlem yapamıyor. İnternet bankacılığı kullanarak sanal kart oluşturmak yalnızca bir - iki dakikalık bir işlem. Siz de hangi bankayı kullanıyorsanız o bankanın mobil/internet bankacılığı üzerinden kendinize bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Yazı içeriğindeki videolarda; Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Garanti Bankası mobil bankacılık uygulamaları üzerinden nasıl sanal kart oluşturulduğunu izleyebilirsiniz.
Şimdiden güvenli alışverişler...

2 yorum

Beyda'nın Kitaplığı dedi ki...

Netten alışverişte sanal kart çok önemli. Asıl kart no asla vermemek lazım.

Sesli Şiirlerimiz dedi ki...

Kesinlikle haklısınız, güvenli alışveriş için mutlaka sanal kart tercih edilmeli.

Blogger tarafından desteklenmektedir.